Przejdź do treści

O nas

My czyli twórcy Manufaktura Leo: Magda i Piotr

Jak się to wszystko zaczęło ?

Zaczęło się w 2013 roku po obejrzeniu programu „Project Runway” emitowanego w TVN, choć nie od razu była to skóra. Mieliśmy wielką ochotę tworzyć coś wyjątkowego, coś czego nie ma nikt inny.
Tylko tak na prawdę nie bardzo wiedzieliśmy w jakim kierunku mamy podążać. W Internecie było mnóstwo filmików pokazujących jakie fajne rzeczy można zrobić, ale …
Właśnie to „ale” powodowało, że my nie chcieliśmy kopiować pomysłów innych tylko poznać techniki. Pierwszą wyjątkową rzeczą, którą zrobił Piotr to była koszulka z „Małą Mi” i „Włóczykijem”. Mimo, że minęło już tyle czasu to koszulkę mamy do dzisiaj. Potem były jeszcze malowane trampki czy adidasy. Dawało nam to dużo satysfakcji, ale to nie do końca było to co chcieliśmy robić.
To były tylko przedmioty, które upiększaliśmy, a nie tworzyliśmy od podstaw. Szukaliśmy inspiracji w czeluściach Internetu, jeździliśmy na targi i przyszedł pomysł, że spróbujemy robić przedmioty ze skóry. Przedmioty, które od początku do końca będą wykonane przez nas samych. Przedmioty, które będą wykonane tylko w jednej sztuce i personalizowane pod klienta, który je zamawia. Pomysł był, więc przyszedł czas na realizację i tu pojawiły się pierwsze problemy – skąd wziąć narzędzia do tłoczenia w skórze, jakich nici używać i skąd je brać, jakich farb używać żeby wykonane przez nas przedmioty były trwałe no i skąd w Polsce wziąć skórę naturalną garbowaną roślinnie ? Okazało się, że w naszym kraju w tamtym czasie była tylko jedna garbarnia, która oferowała taką skórę i jeśli chodzi o jakość takich skór to różnie z tym bywa. Były to też czasy, kiedy w Polsce tak na prawdę wszyscy uczyliśmy się od siebie nawzajem i dzieliliśmy się wiedzą na forach i grupach „skórorobów”.
W końcu postanowiliśmy zaryzykować i zamówiliśmy pierwsze płaty skóry, pierwsze narzędzie, farby nici i zaczęły powstawać pierwsze etui na telefony, oczywiście były to przedmioty dla nas, bo baliśmy się to pokazać innym. Pierwsze etui jakie zrobiliśmy mamy do dziś w naszej pracowni i patrząc na nie zawsze mamy uśmiech na twarzy. Po etui przyszedł czas na zaprojektowanie pierwszego portfela. To już nie było takie proste jak dwa kawałki skóry do etui na telefon. Trzeba było uwzględnić dużo rzeczy, które miały na końcu wpływ na wygląd gotowego produktu i jego praktyczność. Wymyślaliśmy co raz to trudniejsze wzory do wytłoczenia i malowania na naszych przedmiotach. Co innego było wytłoczyć prostego „diabełka” na etui telefonu, a zupełnie czym innym było oddać „motocykl” na obrazku, który ma rozmiar 8x8cm.

W międzyczasie próbowaliśmy jeszcze wielu innych technik, Magda zaczęła rozwijać umiejętności w zakresie tworzenia biżuterii koralikowej i makramowej, które znała od dawna jednak to były tylko podstawy, pojawiły się próby tworzenia biżuterii z wykonaniem techniki wire wrappingu, wypalanie wzorów i grafik pirografem na pudełkach oraz zdobienie ich techniką decupage, wykonywanie stroików i koszy wiklinowych, rozwijanie umiejętności szydełkowania i tworzenia łapaczy snów. Piotrek natomiast zdobywał kolejne umiejętności rzeźbiąc czy wykonując meble ze stali i drewna.

Wszystkie te przedmioty, które wykonywaliśmy na przestrzeni tych lat były wykonywane hobbystycznie, choć w każdy z nich wkładaliśmy zawsze kawałek siebie.
Od roku 2021 postanowiliśmy, że na poważnie zajmiemy się wykonywaniem trafionych prezentów nadal wkładając w to kawałek siebie. Wykorzystaliśmy wiedze zdobytą na kursach i szkoleniach, skorzystaliśmy z możliwości prawnych, na przykład prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej i ruszyliśmy z naszą marką Manufaktura Leo.

Te wszystkie doświadczenia i próby, niezliczone godzin ćwiczeń i tworzenia wskazały nam konkretne kierunki naszej wspólnej działalności. Skupiliśmy się na tworzeniu ze skóry, na tworzeniu biżuterii z wykorzystaniem koralików, makramy i materiałów naturalnych, wróciliśmy do zdobienia przedmiotów ale z nową wiedzą i umiejętnościami – głównie z wykorzystaniem aerografu, a także do prowadzenia warsztatów dla różnych grup wiekowych z zakresu tworzenia rękodzieła.

A wszystko po to żebyście mogli za każdym razem, gdy spojrzycie na swój przedmiot wykonany przez nas mieli uśmiech na twarzy i tą świadomość, że macie coś wyjątkowego czego nie ma nikt inny na świecie …

Zapraszamy i cieszymy się, że tu jesteś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *