Nowa technika, nowy styl – Steampunk
Historia tego wykonanego ręcznie ze skóry naturalnej przedmiotu jest dłuuuuga. Na szczęście nie ulotna jak Motyl, ale trwała i wykonana z najlepszych materiałów – ręcznie 🙂 Zapraszam Was w podróż sentymentalną, a przy okazji wyprowadzę Was w kilka ciekawych miejsc abyście wiedzieli dlaczego powstała Kopertówka Motyl.



Zaczęło się od poznania wyjątkowego zespołu H.Lucyna podczas 28 finału WOŚP organizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce. To tam pierwszy raz spotkaliśmy cała ekipę z Magdą i Robertem na czele.
Poniżej macie krótki film, zwróćcie uwagę na ich fenomenalne nakrycia głowy – które tworzą sami.
28. Finał WOŚP w GCKiB w Czarnej Dąbrówce – YouTube
Kolejny raz spotkałam się z nimi na Yach Music Festival w 2021 roku organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce – Czarna Dąbrówka – więcej o festivalu na yach-music-festival.pl. Tam już poza tym, że mieliśmy okazję porozmawiać, to i lepiej się poznać. Nawet chodziłam w ich kapeluszu 😉
Ten ich styl i ta wyjątkowość tak nas urzekły, że postanowiliśmy stworzyć coś w stylu steampunkowym czyli kopertówkę Motyl. Zapytacie ale co to jest ten steampunk? Po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarkę pojawi się wam definicja między innymi z Wikipedii:
„Steampunk – nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunka[1]. Nazwa pochodzi od słowa „steam” czyli pary i nawiązuje stylistyką, estetyką i techniką do maszyn parowych „epoki pary”, epoki wiktoriańskiej[2]. Inaczej niż w cyberpunku, technika otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice, lecz na mechanice (np. odpowiednikiem komputera jest maszyna różnicowa)[2]. Charakterystyczne dla steampunka zainteresowanie rozwojem techniki często prowadzi do kreowania wynalazków nieznanych w naszej historii, dlatego nurt ten bywa zaliczany do tzw. historii alternatywnych. Akcja utworów steampunkowych przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – erze rewolucji technicznej, wieku pary (stąd nazwa gatunku: steam, ang. – para). Steampunk nawiązuje do twórczości ojców fantastyki: Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Marka Twaina.”
Wracamy do tematu kopertówki. Po „Festivalu” ciągle z Piotrkiem kombinowaliśmy co i jak zrobić – inspiracji jest wiele w sieci, ale my nie chcieliśmy powielać czyichś prac. Zresztą chodził za nami cały czas „motyl”. Napisaliśmy do Magdy – wokalistki H.Lucyna, czy możemy ten ich motyw wykorzystać. Zgodziła się, a my … po kolejnych kilku miesiącach zabraliśmy się do pracy. W międzyczasie znów spotkaliśmy się z nimi na Finale WOŚP w Czarnej Dąbrówce 😉
Kopertówka to połączenie skóry – która dominuje w naszych projektach oraz metalu (stalowych kółek imitujących trybiki maszyny). Całość złożona w zgrabną kopertówkę, która pomieści 16 kart, monety, banknoty, telefon a nawet szminkę.
Środek wyszyty ze skóry koziej odpowiadającej kolorystyką kółkom na okładce i fragmentom napisu. Wzór motyla oraz napis zostały wytłoczone, a następnie pomalowane – a to oznacza, że nie ma szans na druga taką samą. Dlaczego zapytacie – a no dlatego, że nie ma szans na identyczne wytłoczenie gdy robi się to ręcznie, a już tym bardziej na pomalowanie. Okładka pomalowana na czarno, krawędzie to połączenie czarnego z mosiężnym kolorem, który dominuje w elementach ozdobnych.


Dlatego jeżeli chcielibyście kopertówkę z własnym wzorem zapraszamy do składania zapytań Portfele kopertówki 🙂
A teraz najważniejsze, na koniec i na deser! Bo bez nich nie byłoby ani motyla ani napisu. Motyla na potrzeby H.Lucyny stworzyła Justyna Mielnik, a napis – logo zespołu stworzył Norbert Bednarek. Dziękujemy Wam i całemu zespołowi H.Lucyna za to, że tworzycie piękno. Bo motto, które towarzyszy Wam i nam – zbiegiem okoliczności – niech trwa, „bo ogranicza nas tylko wyobraźnia”.